David Popovici, in varsta de 19 ani este campion mondial si european la inot. Sportivul a fost surprins intr-un proiect de arta stradala pe Soseaua Stefan cel Mare din Bucuresti.
Pictura murala are 300 de metri patrati si a durat aproximativ 10 zile si a fost realizata cu zeci de litri de vopsea, cu aproximativ 200 de spray-uri. Mesajul campionului nostru catre tinerii din Romania a fost urmatorul: "Scrie-ti povestea prin sport!".
![popovici1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aWFYw/ZGk1eVkzTXRjbVJ6TG5KdkpUSkclMkZj/M1J2Y21GblpTVXlSakl3TWpNbE1rWXhN/U1V5UmpFMyUyRkpUSkdNVGcwTVRjME5G/OHhPRFF4TnpRMFgzQnZjRzkyJTJGYVdO/cE1TNXFjR2NtZHowMU9UQW1hR0Z6YUQw/MVpqYzAlMkZZVGsyTnpsak1XSmxOREpr/T1RGaE1tVTFPVFV5TkRreU1EUmhPUSUz/RCUzRC50aHVtYi5qcGcmdz04MDAmaGFz/aD1iNGNkZjU2MWFkZmEwODBkY2VlZTQ1MTU3MjZmNjIyZQ==.thumb.jpg)
Pictura a fost realizata de Sweet Damage Crew, in cadrul festivalului Outline Streetart Festival, primul festival de arta stradala din Bucuresti. Proiectul a fost cofinantat de Primaria Sectorului 2 Bucuresti si evidentiaza sinergia intre educatie, arta si sport.
"Iubesc Romania pentru ca este o tara a creativitatii, o tara a oamenilor liberi care vor sa o faca si mai buna. Romania creste prin excelenta, prin sport, prin arta, inclusiv arta urbana," a scris David pe contul sau de Facebook.
Puteţi urmări Știrile UTV şi pe Google News!