Sportiva Andreea Beatrice Ana a castigat, joi, medalia de aur la categoria 55 kg, la Campionatul European de Seniori de la Bucuresti, conform News.ro
Romanca a invins-o in finala prin superioritate cu 11-0 pe Marian Dragutan, sportiva din Republica Moldova.
![beatrice2](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aWFYw/ZGk1eVkzTXRjbVJ6TG5KdkpUSkclMkZj/M1J2Y21GblpTVXlSakl3TWpRbE1rWXdN/aVV5UmpFMiUyRkpUSkdNVGt3TkRZMU9W/OHhPVEEwTmpVNVgySmxZWFJ5JTJGYVdO/bE1pNXFjR2NtZHowMU9UQW1hR0Z6YUQw/M01HSXclMkZaVEl3TkRoaVpESmhPV1Zq/WkRkbVkyUXdNV1ZrWVROalpHTm1ZdyUz/RCUzRC50aHVtYi5qcGcmdz04MDAmaGFz/aD0zYmRlMDQ2MmM1MDBjM2UyMTQzNzRiY2JmOGE0OWMyYw==.thumb.jpg)
Sustinuta de intreaga sala, Ana a zburdat spre al treilea titlu dupa cele castigate in 2022 si 2023. Extrem de fericita, sportiva legitimata la CSA Steaua a declarat ca a simtit caldura publicului si ca acest turneu continental este doar o etapa de pregatire pentru calificarile olimpice care vor urma. ”Obiectivul meu este de a ajunge la Paris. Pentru asta lupt si muncesc in fiecare zi”, a declarat sportiva.
Pentru Romania este a treia medalie la Europenele din Capitala, dupa bronzul obtinut de Mihai Denis la 55 kg, lupte greco-romane, si bronzul castigat tot la lupte greco-romane de Razvan Arnaut, la 60 kg.
Puteţi urmări Știrile UTV şi pe Google News!